
Jak na udržitelné podnikání v malé firmě
Nepředvídané události minulého roku postavily většinu firem v celém světe nad propast – pro některé podniky znamenala opatření spojená s krizí Covid 19 strmou cestu dolů, pro jiné příležitost se…
Firmy budou muset povinně reportovat o tom, jak jsou udržitelné. Určí jim to směrnice EU pod zkratkou CSRD. Přinášíme přehled, kterých podniků a za jakých podmínek se povinnost dotkne.
Směrnice CSRD firmám ukládá povinnost reportovat ESG data podle následujících kritérií.
Na první pohled se zdají kritéria nekomplikovaná. Přesto jsme se ve Fair Venture už několikrát setkali s tím, že si firmy v určitých situacích neví rady. Jeden příklad za všechny: Posuzuje se velikost firmy za holding firem, nebo za každou firmu v holdingu zvlášť?
Směrnice CSRD uvádí, že povinnost budou mít velké firmy anebo skupiny firem. To znamená, že skupina malých firem, které spadají pod jednu matku, se hodnotí dohromady.
Lze k tomu dospět jednoduše dle pravidla finanční konsolidace. Reportuje vždy mateřská společnost, která konsoliduje finanční výsledky svých dcer. Pokud tedy holding konsoliduje a přesahuje stanovená kritéria, tak reportovat musí na úrovni holdingu. Pokud z nějakého důvodu nekonsoliduje a nepřesahuje tak žádná kritéria, tak pro ni není reporting povinný.
Nevíte-li, jestli se reportovací povinnost týká i Vaší firmy, můžete to zjistit jednoduše a zdarma. Vyšlo vám, že report potřebujete? Rádi Vám představíme, co proces ESG reportingu obnáší, a jak Vás na něj můžeme připravit.
EGS reporting klade na firmy nové povinnosti, zejména na znalost dat. Vědět, jakou má společnost spotřebu vody, kolik produkuje odpadů nebo jaká je její uhlíková stopa ji může na konci celého procesu dovést k úsporám a větší efektivitě. Předchází tomu ale období sběru informací, což je proces minimálně na několik měsíců. Je proto dobré začít ESG report řešit s předstihem. Nechávat vše na poslední chvíli se nevyplatí ať už s ohledem na kvalitu výstupu nebo kapacitu zaměstnanců.
Legislativa navíc není jediný důvod, proč by se firma o svůj dopad na životní prostředí a společnost měla starat. Stále častěji se o udržitelnost svých obchodních partnerů zajímají velké společnosti nebo zákazníci a v řadě případů je dodání ESG dat podmínkou pro další spolupráci. Například mobilní operátor Vodafone přikládá 20 % hodnocení zakázky právě faktorům ESG.
Firmy se tak dostávají do situace, kdy je pro ně ESG životně důležité. Podle našich zkušeností řeší požadavky na ESG nejen velké společnosti, ale také daleko menší podniky, na které tlačí jejich velký odběratel. Ten si musí ohlídat, jak jsou na tom s udržitelností jeho dodavatelé.
ESG agenda firmy systematicky hodnotí z pohledu environmentálního, sociálního a správy řízení. Dobrovolnická činnost podniků schovaná dříve pod zkratkou CSR už dnes nestačí. Šlo sice o bohulibé aktivity, díky nimž se však zřídka dařilo dosahovat zásadních změn ve firmě a řešit klíčové problémy. Právě to má změnit agenda ESG založená na datech, díky nimž budou pokroky firem v této oblasti měřitelné. Bez jejich znalosti jde totiž pokrok v udržitelnosti měřit jen těžko.
Sběr ESG dat, nastavení strategie udržitelnosti a tvorba ESG reportu je právě to, čemu se ve Fair Venture dnes a denně věnujeme. Díky letité zkušenosti Vám můžeme poradit, jakým směrem se vydat a čemu se raději vyhnout tak, aby pro vás celý proces byl dobře zvládnutelný a měl co největší přínos pro celou firmu.
Spojte se s námi a probereme vhodné řešení pro vaši situaci.
Nepředvídané události minulého roku postavily většinu firem v celém světe nad propast – pro některé podniky znamenala opatření spojená s krizí Covid 19 strmou cestu dolů, pro jiné příležitost se…
Mladý talentovaný kandidát hledá skutečně udržitelnou firmu, která nemaluje své inzeráty práce na růžovo či zeleno, ale která si je vědoma odpovědnosti za budoucí svět, a podle této filozofie žije a…
Ve změti pojmů spojených s firemní udržitelností se často zaměňují dva pojmy – ESG reporting a ESG rating. Mají sice stejnou úvodní zkratku, oba však slouží jinému účelu. Ve zkratce napsáno: ESG…